Nevruz mesajları: Baharın gelişi Nevruz bayram mesajları ile karşılanıyor

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı için etkinlikler düzenlenirken, birlikte kutlayamayanlar Nevruz mesajları gönderiyor. İşte Nevruz Bayramı’nın coşkusunu sevdiklerinizle paylaşmak için anlamlı ve güzel Nevruz mesajları…

NEVRUZ MESAJLARI

Nevruz Bayramınız kutlu olsun! Baharın coşkusu, sevginin ve umudun kalbinizi doldursun.

Yeniden doğuşun ve umudun simgesi Nevruz’da, tüm dileklerinizin gerçek olması dileğiyle.

Bu Nevruz’da sevdiklerinizle birlikte, mutlu ve sağlıklı bir yıl geçirmenizi dilerim.

Nevruz Bayramı’nın barışa, huzura ve kardeşliğe vesile olması dileğiyle.

Baharın güzelliğiyle kalplerinizin aydınlanması dileğiyle, Nevruz Bayramınız kutlu olsun!

Yeni umutların filizlendiği, dostlukların güçlendiği, sevgi ve barışın hakim olduğu bir Nevruz diliyorum. Hepinize mutlu bir Nevruz Bayramı kutlu olsun!

Baharın müjdecisi, umut dolu günlerin habercisi Nevruz Bayramı’nız kutlu olsun. Yeni bir başlangıç ve bol bereketli günler dilerim.

Doğanın uyanışının, yaşamın yeniden doğuşunun müjdecisi olan Nevruz Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutlarım. Herkes için sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yıl dilerim.

Mevsimler gibi değişen hayatımızda, Nevruz bize yeni umutlar ve başlangıçlar sunar. Yeni bir sayfa açarak tüm güzelliklere kucak açacağımız bir Nevruz dilerim.

Nevruz, doğanın uyanışını, bereketin ve bolluğun habercisidir. Bu güzel bayramı sevdiklerinizle birlikte geçirerek, mutluluk ve neşe dolu anlar yaşamanızı dilerim.

NEVRUZ NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Baharın gelişini müjdeleyen bir Nevruz daha geldi. Nevruz bayramı birçok ülkede coşkuyla kutlanacak. Bazı ülkelerde Nevruz bir anlamda yeni yıl anlamına geliyor. Kışın çekilip, baharın etkilerinin iyice kendini göstereceği tarihler gelirken kutlanan Nevruz’un tarihi kökenleri ne? Nevruz hangi ülkelerde neden kutlanır? İşte ayrıntılar…

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran’ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart’ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart’ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır.

2010’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül – 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi ‘ne dahil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x